FORUM KLASY III ET ZSZ W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM

Jest to nasze forum klasowe, mam nadzieje że będzie przydatne :)


#1 2007-04-16 22:25:31

pyp89

Użytkownik

7133277
Skąd: gaszowice
Zarejestrowany: 2007-03-30
Posty: 3
Punktów :   

Sciaga na MsZyNkI Yeah!

Rozruchem – to taki stan pracy od chwili załączenia napięcia do osiągnięcia przez maszynę ustalonej prędkości w którym jest ona zasilana znamionowo i obciążona, jego 3 podstawowe parametry to: prąd, moment i czas rozruchowy. Przy silnikach małej mocy możemy stosować rozruch bezpośredni  polegający na  zasilaniu silnika pełnym napięciem  znamionowym. Natomiast przy silnikach większej mocy poprawiamy warunki rozruchowe poprzez:
-    włączenie rezystancji dodatkowej w obwód wirnika
-    zastosowanie przełącznika gwiazda trójkąt lub auto transformatora w celu obniżenia napięcia zasilania
-    włączenie rezystancji lub reaktancji w obwód stojana,
-    zmianę częstotliwości  zasilania uzwojeń stojana
Zmiana kierunku wirowania – dokonuje się jej poprzez skrzyżowanie dwóch faz uzwojenia stojana z fazami zasilającymi ( w silnikach 3 fazowych)
Regulacja prędkości – jest dokonywana za pomocą wzoru n = n1(1-s) = 60* f / p *(1-s) z którego wynika ze prędkość silnika asynchroniczego możemy regulować poprzez zmianę :
-poślizgu
-liczby par biegunów
-częstotliwości napięcia zasilania.
Regulacja poprzez zmianę poślizgu – włączając rezystancję dodatkową  w obwód wirnika powoduje to zmniejszenie prędkości obrotowej wirnika ale jest to nieekonomiczne ponieważ na rezystorach  dodatkowych występują duże straty mocy oraz sposób ten można stosowany tylko w silnikach pierścieniowych  do których dołanczamy specjalne rezystory regulacyjne .
Regulacja poprzez zmianę liczby par biegunów – może być stosowana w silnikach które posiadają dwa odrębne uzwojenia o różnych liczbach par biegunów  lub jedno uzwojenie które można tak przełączać aby wytwarzało  pole o różnych liczbach par biegunów , silniki te mają większe gabaryty i nazywane są wielobiegunowymi.
Regulacja poprzez zmianę  częstotliwości  napięcia zasilania – podczas tej regulacji ważne jest żeby nie zmieniał się moment krytyczny należy zapewnić stały stosunek U1 / f1 = const co jest realizowane  w stosowanych powszechnie falownikach.
Hamowanie – jest to stan pracy w którym moment elektromagnetyczny wytwarzany przez silnik jest skierowany przeciwnie  do kierunku  obrotów silnika, rozróżniamy 3 rodzaje hamowania:
-    hamowanie naturalne (przeciw prądem) występuje wówczas gdy wirnika jest napędzany w kierunku przeciwnym do kierunku wirowania pola magnetycznego.
-    hamowanie dynamiczne (prądem stałym) polega na zasileniu uzwojeń stojana napięciem stałym co powoduje to wytwarzanie się momentu hamującego, a cała energia uzyskana z hamowanie jest tracona na ciepło w wirniku.
-    hamowanie prądnicowe występuje wtedy gdy wirnik obraca się w tym samym kierunku co pole lecz z prędkością większą niż synchroniczna , zaletą tego hamowania jest iż energia uzyskana z hamowania jest oddawana przez silnik do sieci, natomiast wada jest to ze najmniejszą możliwa prędkością hamowania jest prędkość synchroniczna.
Parametry tabliczki znamionowej :
-moc znamionowa na wale PN [W]
-napięcie znamionowe uzwojenia stojana UN  [V] (napięcie między fazowe)
-układ połączeń uzwojenia stojana
-prąd znamionowy stojana JN [A]
-znamionowy współczynnik mocy cosjN
-częstotliwość  znamionowa napięcia zasilanie stojana fN [Hz]
-prędkość obrotowa znamionowa wirnika nN [obr/min]

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.winxclub.pun.pl www.pokemononlinee.pun.pl www.inzynieria-chemiczna2008.pun.pl www.ciaza-po-ciaza-obumarla.pun.pl www.h91.pun.pl